| Object Number | NA5780 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Bear Hide | Bear Fur |
| Description | Headdress made from an untanned, stiff piece of bear hide with black fur on one side. The hide is shaped as a two tall hump that narrow toward the center and join and also narrow toward the opposite ends. Fragments of animal hide straps are attached to the outer, lower edges. |
| Height | 17.5 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedtion to the Northwest Coast, Louis Shotridge, 1917 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


