| Object Number | NA5779 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Bear Skin | Horse Hair |
| Description | Headdress made from two untanned, stiff pieces of bear hide with black fur on one side. Each piece of bear hide is shaped as a tall hump that narrows toward one end where it joins with the other piece of hide. Brown horse hair is woven into a strip of hide which is then attached to each panel along the outer edge, opposite the narrow join at the center. |
| Height | 17 cm |
| Length | 50 cm |
| Width | 19.5 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedtion to the Northwest Coast, Louis Shotridge, 1917 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



