| Object Number | E14347.18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Sedment |
| Locus | Tomb 2111, Tomb of Khentkhety |
| Period | First Intermediate Period |
| Date Made | 2130-1980 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment | Gesso |
| Technique | Painted |
| Iconography | Boat | Men | Oars |
| Description | Oarsman belonging to boat model E14347.1. |
| Height | 14 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 4.2 cm |
| Credit Line | Distribution from the British School of Archaeology in Egypt, 1921 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




