| Object Number | E14347.7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Sedment |
| Locus | Tomb 2111, Tomb of Khentkhety |
| Period | First Intermediate Period |
| Date Made | 2130-1980 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Fiber |
| Iconography | Boat | Men | Oars |
| Description | Rudder belonging to boat model E14347.1. |
| Length | 48.5 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Depth | 1.3 cm |
| Credit Line | Distribution from the British School of Archaeology in Egypt, 1921 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



