| Object Number | CBS6060 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | Temple Library |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Seal Impression |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: Fr. tablet, baked. Temple libr. (IV). II Exp. PBS X4. Literary text. List of cult symbols; (Obverse)(i)30x(ii)33x(Reverse)(iii)17x(iv)19 lines. See CDLI for line art (hand drawing of inscription). |
| Length | 9.8 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P263855 - CDLI Number | B6060 - Old Museum Number | CBS 06060 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




