| Object Number | 55-5-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apulian | South Italian |
| Provenience | Italy | Apulia |
| Manufacture Location | Apulia |
| Date Made | 4th century BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Figure |
| Description | A & B, profile head of woman facing left. Above, upside down wave pattern. Below each handle a large palmette. Intact. Details (e.g. necklace, earrings) in white. |
| Height | 8.9 cm |
| Width | 13.7 cm |
| Outside Diameter | 8 cm |
| Credit Line | Gift of The Library Company of Philadelphia, 1955 |
| Other Number | L-64-567 - Old Loan Number | ' 23-1928-29 - Other Number | N. 243 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


