| Object Number | 40-38-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy |
| Date Made | 100-199 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Circular lamp with heart shaped nozzle with fill hole, and pierced handle with two incised parallel lines. Disc concave and undecorated with fill hole in center; disc defined by two deep incised lines; base defined and with potter's stamp in pedila; crack extends around body wall of lamp. Light yellow clay with dull brown glaze. mold made. |
| Height | 2.95 cm |
| Length | 9.7 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Horace Sellers, 1940 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



