Pestle
97-564-373B
From: New Mexico | Zuni River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-373B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | New Mexico | Zuni River |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Pestle doubtful. Made on flat, roughly pear-shaped, slab. Shallow basin. |
| Length | 16.2 cm |
| Width | 12 cm |
| Thickness | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-373 - Old Museum Number | 20242 - ANSP Number | II 1510 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
