Shaman's Basket
38-23-140
From: Mexico (Central America) | Nayarit
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-23-140 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Huichol |
| Provenience | Mexico (Central America) | Nayarit |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Agave Leaf |
| Technique | Basketry |
| Description | Oblong telescope type of bottom and cover of twilled agave leaf. Original contents: 9 shaman's arrows, at present 4. See 38-23-141. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 53 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from Robert M. Zingg, 1938 |
| Other Number | -129&-130 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
