Textile
AF1436
From: Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1436 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Bashoba |
| Provenience | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Technique | Embroidered |
| Description | Brown and tan pile cloth with crisscross pattern. |
| Length | 47.8 cm |
| Width | 47.6 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1197 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




