Mask
L-2018-1-37
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-37 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 100–500 CE |
| Section | American |
| Materials | Granite |
| Description | Teotihuacan mask made of granite rock with shell and pyrite inlay |
| Height | 21.6 cm |
| Length | 26.7 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-947 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

