Stela
L-2018-1-36
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-36 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Culture | Zapotec |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 800-1300 CE |
| Section | American |
| Materials | Volcanic Rock |
| Description | Zapotec stela made of volcanic rock |
| Height | 81.3 cm |
| Length | 33 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-406 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
