Sculpture
L-2018-1-29
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America) | Colima
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-29 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Culture | Colima (culture) |
| Provenience | Mexico (Central America) | Colima |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 100 BCE–300 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Mexican sculpture of a figure blowing a shell, made of clay |
| Height | 40.6 cm |
| Length | 19.7 cm |
| Width | 21.6 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-373 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
