Sculpture
L-2018-1-28
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-28 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 1300-1500 CE |
| Section | American |
| Materials | Granite |
| Description | Aztec sculpture of a serpent head made of granite rock |
| Height | 34.3 cm |
| Length | 50.8 cm |
| Width | 52.7 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-371 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
