Sculpture
L-2018-1-26
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-26 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Date Made | 800-1300 CE |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Description | Maya sculpture of bird & skull, made of basaltic rock |
| Height | 22.9 cm |
| Length | 10.2 cm |
| Width | 19.1 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-360 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
