Sculpture
L-2018-1-25
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico)
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-25 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Culture | Huastec |
| Provenience | Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 600-1200 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Mexican sculpture of a Huastec head, made of clay |
| Height | 16.19 cm |
| Length | 15.9 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-355 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
