Sculpture
L-2018-1-24
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-24 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 1300-1521 CE |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Description | Aztec sculpture in the shape of a conch shell, made of basalt |
| Height | 82.6 cm |
| Length | 58.4 cm |
| Width | 43.18 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-348 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
