Corn Goddess
L-2018-1-23
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Title | Corn Goddess |
| Object Number | L-2018-1-23 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 1300-1500 CE |
| Section | American |
| Materials | Lava Stone |
| Description | Aztec sculpture of the Corn Goddess made of lava |
| Height | 149.9 cm |
| Length | 61 cm |
| Width | 38.7 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-347 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
