Mask
L-2018-1-21
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America) | Gulf Coast
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-21 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Culture | Olmec |
| Provenience | Mexico (Central America) | Gulf Coast |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 1000-400 BCE |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Description | Olmec mask made of serpentine |
| Height | 17.1 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-339 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
