Sculpture
L-2018-1-15
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America) | Nayarit
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-15 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Culture | Nayarit (Culture) |
| Provenience | Mexico (Central America) | Nayarit |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 300 BCE–200 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Mexican sculpture of a seated man made of clay |
| Height | 50.8 cm |
| Length | 30.48 cm |
| Width | 30.48 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-308 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
