Column Drum
L-2018-1-14
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | El Tajín
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-14 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Culture | Tajin |
| Provenience | Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | El Tajín |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 800-1000 CE |
| Section | American |
| Materials | Limestone |
| Description | Tajin column drum fragment made of limestone |
| Height | 17.78 cm |
| Length | 36 cm |
| Width | 26.7 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-303 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




