Goddess Figure (Chalchiutlicue)
L-2018-1-13
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Title | Goddess Figure (Chalchiutlicue) |
| Object Number | L-2018-1-13 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 250-650 CE |
| Section | American |
| Materials | Volcanic Rock | Pigment |
| Description | Teotihuacan Goddess Figure sculpture made of volcanic rock with traces of pigment |
| Height | 92.1 cm |
| Length | 41.3 cm |
| Width | 40.6 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-282 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
