Spoon
L-2018-1-12
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-12 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Culture | Olmec |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 1000-400 BCE |
| Section | American |
| Materials | Jade |
| Description | Olmec spoon made of jade |
| Height | 12.7 cm |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-276 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
