Sculpture
L-2018-1-11
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico)
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-11 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Culture | Tajin |
| Provenience | Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 600-900 CE |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Mexican sculpture made of sandstone |
| Height | 14 cm |
| Length | 8.9 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-272 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
