Wind God
L-2018-1-10
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Title | Wind God |
| Object Number | L-2018-1-10 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 1300-1500 CE |
| Section | American |
| Materials | Volcanic Rock |
| Description | Aztec Wind God Sculpture made of Volcanic Rock |
| Height | 122 cm |
| Length | 48 cm |
| Width | 43 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-253 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
