Relief Fragment
L-2018-1-8
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America) | Oaxaca (Mexican State)
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-8 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Provenience | Mexico (Central America) | Oaxaca (Mexican State) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 600–800 CE |
| Section | American |
| Materials | Granite |
| Description | Zapotec Relief Fragment made of Granite Rock |
| Height | 38.1 cm |
| Length | 31.1 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-244 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




