Stela Fragment
L-2018-1-7
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-7 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Date Made | 600-800 CE |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Maya Stone of Chiapa made of Sandstone |
| Height | 58.4 cm |
| Length | 39.4 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-242 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
