Wind God (Ehecatl)
L-2018-1-5
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Title | Wind God (Ehecatl) |
| Object Number | L-2018-1-5 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 1300-1521 CE |
| Section | American |
| Materials | Granite |
| Description | Aztec sculpture of Ehecatl made of granite |
| Height | 33 cm |
| Length | 26.7 cm |
| Width | 15.9 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-235 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
