Sculpture
L-2018-1-2
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | L-2018-1-2 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 800-1300 CE |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Description | Veracruz hacha crocodile made of basaltic rock |
| Height | 67.3 cm |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 13.6 cm |
| Credit Line | Philadelphia Museum of Art, The Louise and Walter Arensberg Collection, 1950 |
| Other Number | 1950-134-216 - Lender |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




