Shield
AF4718A
From: Belgian Congo | Bangala District | Lower Lomami River | Upper Aruwimi River
Curatorial Section: African
| Object Number | AF4718A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lokele |
| Provenience | Belgian Congo | Bangala District | Lower Lomami River | Upper Aruwimi River |
| Section | African |
| Materials | Fiber | Wood |
| Description | See AF 1734. |
| Height | 7 cm |
| Length | 108 cm |
| Width | 37 cm |
| Credit Line | Purchased from H. L. Hill, 1918 |
| Other Number | 65 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


