| Object Number | 44-14-126 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bauwuluzu |
| Provenience | Liberia |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Skin | Fiber |
| Description | Wooden. On four short legs. Skin top held in place with fiber cord over three wooden bands. |
| Height | 27.5 cm |
| Length | 13.5 cm |
| Width | 13 cm |
| Outside Diameter | 12 cm |
| Credit Line | Gift of H. S. Oberly, 1944 |
| Other Number | 4 - Collector Number | 0010 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




