Sieve
AF56
From: Belgian Congo | Bangala District | Mubangi District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF56 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Banza |
| Provenience | Belgian Congo | Bangala District | Mubangi District |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Description | Bottle-shaped. Wicker work. |
| Height | 38.5 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Outside Diameter | 12 cm |
| Credit Line | Purchased from W. H. Leslie, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.