Kantharos
70-32-49
From: Greece | Corinth | Corinthia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 70-32-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Corinthian |
| Provenience | Greece | Corinth | Corinthia |
| Manufacture Location | Corinth |
| Locus | South Stoa |
| Date Made | 330-300 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fugitive brown glaze on both surfaces. Lip slightly outturned. Below lip on exterior are two slightly incised horizontal lines. |
| Height | 3 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Outside Diameter | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Greek Government, 1970 |
| Other Number | XXVII - Field No SF | 22(B) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



