Candlestick
29-96-749A
From: Japan
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-96-749A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Date Made | 18th Century - 19th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Bronze (uncertain) | Pewter (uncertain) |
| Technique | Cast |
| Iconography | Birds | Animals |
| Description | Ceremonial. Goes with 29-96-741. |
| Height | 18 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.