Blade Fragment
53-54-673
From: United States of America | Alaska | Fort Island | Yakutat Bay
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-673 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | United States of America | Alaska | Fort Island | Yakutat Bay |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Turf layer, Test pit 1 |
| Section | American |
| Materials | Copper |
| Description | Green and red. Ulo or knife. Straight curved edge, curved ends, ragged inner edge. Thins towards inner edge. |
| Length | 7.4 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.1 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | F1 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.