Planing Adze Blade
53-54-40
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound C, lower level, in brown sandy midden |
| Section | American |
| Materials | Greenstone |
| Description | Gray greenstone. Taper slightly, rough except on one side. No defined ends. |
| Length | 11.6 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Thickness | 1.4 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 338 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.