Planing Adze Blade
53-54-39
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-39 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound D, upper level. Gray sandy midden. |
| Section | American |
| Materials | Greenstone |
| Description | Greenstone bolder chip, smooth only on curved outside. Chipped. |
| Height | 3.6 cm |
| Length | 14.8 cm |
| Width | 7.4 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 865 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.