Sherd
64-15-182
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-182 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Orange-slipped interior and exterior. Paste fine. Black paint on rim. |
| Height | 5.2 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.