Palanquin
16808.1
From: Korea
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 16808.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Korean |
| Provenience | Korea |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Description | Main body with long handles to a Korean General's palanquin or sedan chair (가마). |
| Height | 40.64 cm |
| Length | 340.36 cm |
| Width | 50.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Korean Commissioner, World's Columbian Exposition, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.