| Object Number | 42-30-228A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Finnish |
| Provenience | Finland |
| Culture Area | Russia |
| Section | American |
| Materials | Steel | Bone |
| Description | Short, single edged steel blade with straight, parallel sides; the cutting edge rounded to the point, the back slightly concave near point. Tang inserted in bone grip with black outline flower at end. |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Morgan Wing on behalf of the Estate of Florence C. Whitney, 1942 |
| Other Number | 22 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



