Pipe Bowl
45-15-1391
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-1391 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux (uncertain) |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Repaired catlinite pipe bowl. Funnel-shaped bowl, tube with short projection and vertical "wing." |
| Height | 8.7 cm |
| Length | 15.7 cm |
| Outside Diameter | 5.1 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




