Column Fragment
E13558.5
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E13558.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah | Room 20 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Second drum from the top of the pastiche column originally given the number E13558B. This drum has the central raised relief section showing the king giving offerings to Ptah. |
| Height | 208.28 cm |
| Length | 76.2 cm |
| Width | 76.2 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1924 |
| Other Number | E13558B - Original Number | CG2015-9-377 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.