| Object Number | MS2082 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body of lamp is somewhat worn, the nozzle is broken with the whole spout missing. A hemispherical crack is evident on the lamp’s circumference. Wedge shaped handle. An animal figure in relief decorates the top, poorly executed, though the raised dimples suggest a leopard or other spotted cat. Irregularly placed triangles decorate the rim of the lamp. A raised crossed circle (sun cross) is on the base. |
| Height | 3.81 cm |
| Length | 6 cm |
| Width | 6.99 cm |
| Other Number | 1232 - Stevenson Etruscan Series Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


