| Object Number | 51-46-135 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bule |
| Provenience | West Africa |
| Culture Area | West Africa |
| Date Made | 1900-1909 |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Technique | Burnt |
| Description | Wood. body an oblong box with burned decoration; three rods; fiber strings |
| Height | 13 cm |
| Length | 61 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Museum of Art, 1951 |
| Other Number | 09-88 - Philadelphia Museum of Art Number | L-138-135 - Old Museum Number | C-502 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
