Projectile Point
44-17-15
From: California (State) | Fresno County | Tranquillity | Tranquillity Site
Curatorial Section: American
| Object Number | 44-17-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | California (State) | Fresno County | Tranquillity | Tranquillity Site |
| Culture Area | California Culture Area |
| Locus | loose on surface of slough |
| Period | Central California Phase | Early Horizon (uncertain) | Middle Horizon (uncertain) |
| Date Made | 2500 BCE-500 CE |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Technique | Chipped |
| Description | Tip and base missing. Picked and base missing. |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | California Tranquillity Site Expedition; Linton Satterthwaite and Malcolm Lloyd, 1944 |
| Other Number | A 19 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

