| Object Number | AF247 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Wanyakyusa |
| Provenience | Tanzania | Tanganyika |
| Culture Area | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Description | Seven strings. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 33 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | C-319 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




