Bowl
49-12-200
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-200 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 12:73(C) |
| Period | Late Cypriot IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White Slip I |
| Description | Nearly complete and mended. Clay, slip: like 49-12-166. Paint: gray to rust. Opposite handle: vertical wavy lines and dots crossed by 3 horizontal lines. |
| Height | 11.6 cm |
| Width | 25 cm |
| Outside Diameter | 19.7 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P1231 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




