Bowl
49-12-190
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-190 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 12:63(C) |
| Period | Late Cypriot IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White Slip II |
| Description | About 1/3 missing. Clay: light gray. Slip: grayish white. Paint: matt dark gray-brown. (cc) without vertical dots. |
| Height | 10.6 cm |
| Width | 24 cm |
| Outside Diameter | 19.5 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P1218 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




