Blade
Nucleus (Lithic)
31-56-3043A
From: Palestine | Mugharet el Wad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-56-3043A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lower Aurignacian | Upper Levallois | Mousterian |
| Provenience | Palestine | Mugharet el Wad |
| Archaeology Area | Level F |
| Locus | Level F, layer of erosion |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint |
| Length | 4.4 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the American School of Prehistoric Research; Dorothy Garrod, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



