Hammerstone
47-13-8
From: Australia | Western Australia | Willow Gully
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 47-13-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Australia | Western Australia | Willow Gully |
| Section | Oceanian |
| Materials | Quartz |
| Description | Quartz pebble. |
| Length | 5.6 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Australian Expedition; Daniel Sutherland Davidson, 1947 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


